Iyengar yoga

B.K.S.Iyengar


B.K.S. Iyengar pocházel z rodiny učitele a jako malý prodělal malárii, břišní tyfus a tuberkulózu. V 16 letech byl poslán za svou sestrou a jejím manželem Sri T. Krishnamacharyou, který B.K.S. Iyengara zasvětil do jógy. Začátky byly pro nemocemi sužované tělo těžké, ale mladý student svou pílí všechny nedostatky brzy dohnal.

V 18 letech byl Iyengar svým učitelem vyslán učit jógu do Puny v indickém státě Maharashtra. To bylo v období, kdy jóga nebyla ani v Indii tak populární jako v současnosti. Iyengar musel pokračovat ve svém jógovém vzdělání sám, bez učitele.

Gurudži byl však upřímný a věrný student. Jeho hledání ve vlastní praxi mu umožnilo vybrousit praxi ásan k dokonalosti. To vše se promítalo i do jeho učení. V průběhu let Iyengar zkoumal obtíže, které studenti měli s jednotlivými asánami tím, že je simuloval na vlastním těle a snažil se najít řešení. Iyengar sám praktikoval asány až téměř do konce svého života.

BKS Iyengar 19.1.1975 založil v Puně institut věnovaný jeho brzy zesnulé manželce Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute (RIMYI), ve kterém sám učil. Do institutu každý rok přijíždí stovky studentů, kteří si přejí poznat esenci jógy. V rodinné tradici učení jógy pokračují dcera Geeta Iyengar a syn Prashant Iyengar, kteří se stali celosvětově uznávanými experty na jógu již během gurudžiho života.

Iyengar yoga

Iyengar jóga je označení metody výuky Hatha jógy, která se zaměřuje na strukturální nastavení fyzického těla postupnou stavbou ásany (pozice).

Pravidelným cvičením systému ásan usiluje o rovnováhu těla, mysli a duše, která napomáhá celkovému zdraví a duševní pohodě. Tato metoda je považována za silný nástroj, který pomáhá čelit stresu moderního života.

Cvičení Iyengar jógy se liší třemi základními prvky od jiných metod: precision , sequencing, timing. Precision znamená důraz na správné nastavení těla při cvičení ásan  a pránájámy. Sequncing znamená správné pořadí a provázanost jednotlivých ásan. Timing znamená setrvání v ásaně po správnou dobu.

Lektor během lekce dává  přesné instrukce, které pomáhají nejen tělo správně nastavit, ale vedou studenta i k hlubšímu poznání sebe sama. Typickým prvkem Iyengar jógy je používání pomůcek